zui > penge

Fister (06.09.2008, 13:51)
Skal man som privat investor betale skat af kursgevinst på valutahandel?

Og hvis ja, kan man trække tab fra?
Uffe Kousgaard (10.09.2008, 09:14)
"Fister" <nospam> wrote in message
news:gjj1
> Skal man som privat investor betale skat af kursgevinst på valutahandel?


Hvis det har et erhvervsmæssigt omfang, så ja. Ellers nej.

Spørg videre i dk.videnskab.jura for en uddybning.
Poul Christensen (13.09.2008, 19:31)
"Fister" <nospam> wrote in news:g9tqsk$gjj$1
@registered.motzarella.org:

> Skal man som privat investor betale skat af kursgevinst på valutahandel?
> Og hvis ja, kan man trække tab fra?


ja - med symmetrisk beskatning af gevinster og tab, se kursgevinstlovens §
16 f. eks her:


mvh poul christensen
Fister (14.09.2008, 22:31)
"Uffe Kousgaard" <oh> wrote in message
news:6298

> Hvis det har et erhvervsmæssigt omfang, så ja. Ellers nej.


Ok, det er utvivlsomt ikke-erhvervsmæssigt. Jeg har en simpel $-konto hvor
kursen er steget og jeg har tjent 20k. Det er altså skattefrit og skal ikke
selvangives?

Fister
Poul Christensen (14.09.2008, 23:16)
"Fister" <nospam> wrote in
news:gajsae$jtc$1:

> "Uffe Kousgaard" <oh> wrote in message
> news:6298
>> Hvis det har et erhvervsmæssigt omfang, så ja. Ellers nej.

> Ok, det er utvivlsomt ikke-erhvervsmæssigt. Jeg har en simpel $-konto
> hvor kursen er steget og jeg har tjent 20k. Det er altså skattefrit og
> skal ikke selvangives?


det skal ikke selvangives, da det falder under bagatelgrænsen på 1.000 kr.
der er nævnte i kursgevinstlovens § 16, se link i mit tidligere svar.

mvh poul christensen
Fister (14.09.2008, 23:37)
"Poul Christensen" <poulchr03xdelx> wrote in message
news:irdk

> det skal ikke selvangives, da det falder under bagatelgrænsen på 1.000 kr.


Måske du ikke ved at 20k betyder 20.000 ?

Fister
Uffe Kousgaard (15.09.2008, 11:11)
> Ok, det er utvivlsomt ikke-erhvervsmæssigt. Jeg har en simpel $-konto hvor
> kursen er steget og jeg har tjent 20k. Det er altså skattefrit og skal
> ikke selvangives?


Ved en stigning fra f.eks. kurs 470 til 530, betyder det at du har haft ca.
33000 USD stående. Det komme meget an på, hvordan du er kommet til pengene,
altså hvorfor du overhovedet har 33000 USD stående. Har du f.eks. solgt din
egen brugte bil til en amerikaner og blot har villet vente med at konvertere
beløbet, så skulle det ikke være noget problem. Har du derimod selv købt de
mange dollars da kursen var lav og nu vil sælge dem igen, så er beløbet nok
skattepligtigt.

Men spørg i dk.videnskab.jura, der kan der være nogle som ved bedre.
Poul Christensen (15.09.2008, 19:01)
"Fister" <nospam> wrote in
news:gak076$a18$1:

> "Poul Christensen" <poulchr03xdelx> wrote in message
> news:irdk
>> det skal ikke selvangives, da det falder under bagatelgrænsen på
>> 1.000 kr.

> Måske du ikke ved at 20k betyder 20.000 ?


Jo - læste bare 20 k for 20 kr

mvh poul christensen
Nicolai L. (27.02.2014, 21:10)
Den mandag den 15. september 2008 19.01.01 UTC+2 skrev Poul Christensen:
> "Fister" <nospam> wrote in
> news:gak076$a18:
> Jo - læste bare 20 k for 20 kr
> mvh poul christensen


Bagatelgrænsen er nu 2.000 kr.

Bekræftet at det er korrekt hos Skat
bmmemonnet (04.08.2016, 13:06)
Du er blevet afvist af banken, fordi dit kredit ikke opfylder deres standard. du drømmer om at lave din egen virksomhed, dit hjem, betale en gæld forklarlig brug for penge; Denne dame er til rådighed. Det tilbyder ? 8.000 til ? 4.000.000 på en rente på 2% om året. E-mail: bmmemonnet @gmail.com
Lignende emner