zui > penge

udalcudia (12.01.2013, 16:54)
Kunne ikke finde et ordentlig svar på nettet, så prøver her...

Jeg har gået på dagpenge fra marts 2011 og skulle slutte i marts 2013. Jeg kom så i arbejde i august 2012 og er det stadigvæk p.t.

Så mit spørgsmål er...Hvis jeg bliver fyret og kommer tilbage på dagpenge, er min slutdato for dagpenge så stadig i marts 2013 eller er den rykket med den periode jeg har været i arbejde?

Håber nogle kan give et præcist svar?
alexbo (12.01.2013, 18:55)
<udalcudia> skrev

> Jeg har gået på dagpenge fra marts 2011 og skulle slutte i marts 2013. Jeg
> kom så i arbejde i august 2012 og er det stadigvæk p.t.>
> Så mit spørgsmål er...Hvis jeg bliver fyret og kommer tilbage på dagpenge,
> er min slutdato for dagpenge så stadig i marts 2013 eller er den rykket
> med den periode jeg har været i arbejde?
> Håber nogle kan give et præcist svar?


Med de ting der er ændret kan jeg være i tvivl om præcisionen, men din
dagpengeudløbsdato er i hvert fald rykket.

Man kan være på dagpenge i 2 år indenfor de seneste 3 år, disse 2 år behøver
ikke være sammenhængende, man tæller ikke 2år fra du startede men 2 år i
alt, det kan være 6 uger den ene gang, 8 uger den næste, 4 dage lidt efter
o.s.v.
Du har brugt ca 17 mdr. af din 24 mdr ret og har derved 7 mdr tilbage du kan
då på dagpenge.

I øjeblikket opsparer du periode, når du har været på arbejde
1924 timer har du en ny frisk 2 årsperiode du kan bruge af.
Kan du holde dig i arbejde til august har du nye 2 års dagpengeret.

Lov om arbejdsløshedsforsikring:
§ 53. Ret til dagpenge opnås efter 1 års medlemskab af en anerkendt
arbejdsløshedskasse~~
Stk. 2. Retten til at opnå dagpenge i de i § 55, stk. 1, nævnte perioder er
endvidere betinget af,
1) at et fuldtidsforsikret medlem som lønmodtager inden for de seneste 3 år
har fået indberettet mindst 1.924 løntimer ~~

§ 55. Et medlem, der har opnået ret til dagpenge, jf. §§ 53 og 54, kan
modtage dagpenge efter §§ 48 og 52 a, jf. §§ 47 og 70, i sammenlagt 2 år
inden for en periode på 3 år2). Der opnås ret til påbegyndelse af en ny
periode, hvis medlemmet dokumenterer på ny at have haft beskæftigelse i det
omfang, der er nævnt i § 53, stk. 2.

mvh
Alex Christensen
Charlotte E. (12.01.2013, 20:27)
> Håber nogle kan give et præcist svar?

Det kan din A-kasse...

CE
K*T (13.02.2013, 19:03)
Hvad sker hvis dato for udløb af dagpenge er 1. maj 2013 - men hvis man
forinden denne dato

- afvikler ferie på feriepenge optjent i 2011 ?
- afvikler ferie på feriedagpenge (svarende til det man ikke har optjent i
2011) ?
- bliver syg (mere end et par dage) ?
- påbegynder en eller anden form for uddannelse ?
- hvis man får arbejde er jeg godt klar over, at datoen skydes med dage
svarende til de dage der har været arbejde

Knud
Lignende emner