zui > videnskab.* > videnskab.jura

Olsen (08.08.2018, 10:51)
Vi er to brødre som har en gammel mor på 93 på plejehjem.
Oprindelig var vi 3 søskende, men vores søster er død, så nu er vi kun 2
børn.
Vores mor sidder i uskiftet bo.

Min bror er nu inde på, at vores afdøde søsters 2 voksne børn er
arveberettiget.

Er det rigtigt ?

Venlig hilsen

Vagn Olsen
Bertel Lund Hansen (08.08.2018, 11:00)
Olsen skrev:

> Vi er to brødre som har en gammel mor på 93 på plejehjem.
> Oprindelig var vi 3 søskende, men vores søster er død, så nu er vi kun 2
> børn.
> Vores mor sidder i uskiftet bo.


> Min bror er nu inde på, at vores afdøde søsters 2 voksne børn er
> arveberettiget.


> Er det rigtigt ?


Ja. Det står faktisk i § 1 i arveloven:

§ 1. En arveladers nærmeste slægtsarvinger er dennes børn.
Børnene arver lige.

Stk. 2. Er et barn død, træder dets børn i dets sted og arver
indbyrdes lige. På tilsvarende måde arver fjernere
livsarvinger.

Nu snakker du om uskiftet bo. Det lyder som om der kunne være
andre arvinger eller forhold der ikke er belyst, men hvis der kun
er de omtalte arvinger så arver børnene 1/3 hver og de to
børnebørn arver 1/6 hver.

Hvis børnebørnene var døde og havde efterladt sig børn, ville de
skulle dele den tredjedel som tilkom jeres søster.
Olsen (08.08.2018, 18:01)
"Olsen" wrote in message news:6298

Vi er to brødre som har en gammel mor på 93 på plejehjem.
Oprindelig var vi 3 søskende, men vores søster er død, så nu er vi kun 2
børn.
Vores mor sidder i uskiftet bo.

Min bror er nu inde på, at vores afdøde søsters 2 voksne børn er
arveberettiget.

Er det rigtigt ?

Venlig hilsen

Olsen

Og svaret er ja. Jeg har tjekket det på nettet.

\Olsen
David Eriksen (08.08.2018, 19:02)
Den 08-08-2018 18:01, Olsen skrev:
[..]
> Venlig hilsen
> Olsen
> Og svaret er ja. Jeg har tjekket det på nettet.


dygtig du må tage en godbid
alexbo (08.08.2018, 21:30)
Den 08-08-2018 kl. 18:01 skrev Olsen:

> Vi er to brødre som har en gammel mor på 93 på plejehjem.
> Oprindelig var vi 3 søskende, men vores søster er død, så nu er vi kun 2
> børn.
> Vores mor sidder i uskiftet bo.


> Og svaret er ja. Jeg har tjekket det på nettet.


Der er kun et sikkert sted at tjekke det og det er i den arvelov Bertel
har citeret.
Nettet som sådan er fyldt med sludder.

Da din mor sidder i uskiftet bo betyder det at der er to boer, et fra
far og et fra mor, det har den fordel at der er to bundfradrag inden der
skal betales afgift ca 600.000kr i stedet for 300.000kr

Uskiftet bo betyder at der ikke blev skiftet ved fars død, den arv han
efterlod, venter til mor dør.

SKAT:
Boet skal betale en boafgift på 15 procent af arv til arvinger i den
nærmeste familie, når arven overstiger et bundfradrag på 289.000 kr. i 2018.
Når afdøde sad i uskiftet bo, er der to bundfradrag.

mvh
Alex Christensen